دوره های آموزش آنلاین به یک روش فوق العاده تبدیل شده است که دانش‌آموزان و کارمندان برای پیشرفت در تحصیلات یا پیشرفت در حرفه خود استفاده می‌کنند. تدریس آنلاین در یک کلاس مجازی به روش‌های متفاوتی نسبت به روش‌های کلاس سنتی نیاز دارد، بنابراین مهم است که معلمان مهارت‌های خود را با محیط یادگیری آنلاین سازگار کنند یا و حتی مهارت های جدیدی کسب کنند، تا قادر باشند مطالب خود را به صورت موثر و جذابی برای دانش پذیرها ارائه دهند. در ادامه این مقاله، به ۵ استراتژی خواهیم پرداخت که می‌توانید آن‌ها را برای بهبود تدریس آنلاین خود به کار بگیرید و دوره آموزش الکترونیکی خود را به یک تجربه موفق برای خود و فراگیران خود تبدیل کنید.

دانش‌پذیران آنلاین خود را درگیر و جذب مباحث کنید

بدون حضور جسمی شما در کلاس، ضروری است که در همان ابتدای دوره و کلاس مجازی یک ارتباط مجازی قوی برقرار کنید و حس حضور خودتان به عنوان آموزگار را به درستی انتقال دهید. معلمان آنلاین باید از همان ابتدا و همچنین در طول دوره، دانش آموزان را درگیر نگه دارند. این برای حفظ یک جامعه یادگیری موثر ضروری است.

با ایجاد این حس حضور معلم، به دانش‌آموزان نشان می دهید که قابل مشاهده و هم در دسترس هستید. شما همچنین باید از آن‌ها به مناسبت حضورشان در یک جامعه و محیط یادگیری جدید استقبال کنید و دقیقا مانند کلاس سنتی به آن‌ها خوش آمد بگویید.

به دانش آموزان خود اطلاع دهید که چه روزها و در چه بازه‌های زمانی آنلاین خواهید بود و اینکه چگونه می‌توانند در خارج از آن ساعات با شما تماس بگیرند.

با استفاده از پست‌های آنلاین، فروم ها یا رسانه‌های اجتماعی با جامعه یادگیری خود در ارتباط باشید و از این ابزار برای درگیر کردن آن‌ها نسبت به دوره آموزش انلاین و محتوای آموزش استفاده کنید، چرا که آن‌ها وقتی ببینند که معلم ها خود در بحث‌ها شرکت می‌کند، بیشتر جذب می‌شوند و آن‌ها نیز بیشتر مشارکت می‌کنند. با استفاده از این تعامل، شما همچنین می‌توانید با دانش پذیرهای خود روابطی در زمینه‌های حرفه‌شان برقرار کنید و تجربه یادگیری آن‌ها را بسیار شخصی‌تر و به یادماندنی کنید.

در تدریس آنلاین خود یک محیط یادگیری حمایتی ایجاد کنید

به عنوان یک معلم آنلاین، شما می‌توانید یک انجمن آنلاین حمایتی را برای فراگیران خود ایجاد کنید.

بهترین راه برای دستیابی به این هدف، تشویق تعامل های بین معلم ها با دانش آموزان و همچنین تعامل‌های دانش آموزان با یکدیگر است. دکتر جودیت بوتچر، یک از محققین برجسته در زمینه آموزش الکترونیکی و یادگیری مبتنی بر وب، راه کار های زیر را برای ایجاد این تعامل‌ها پیشنهاد می‌دهد:

  • در شروع دوره آنلاین خود، یک پست را به معرفی شخصی اختصاص دهند، و از شرکت کننده‌ها بخواهید که خود و زندگی خود را به صوت کوتاه برای بقیه معرفی کنند.
  • یک تالار گفت و گو ایجاد کنید که دانش پذیر‌ها بتوانند در آن‌ها از همدیگر کمک بگیرند و سوالات و پاسخ های خود را ارسال کنند و در طول دوره آموزشی از یادگیری هم دیگر حمایت کنند.
  • گروه‌های کوچکی برای حمایت بهتر از دانش پذیرها ایجاد کنید، مشابه با گروه‌های مطالعه سنتی.

استفاده از این استراتژی‌ها، دانش پذیرها را ترغیب می‌کند تا به عنوان یک عضو فعال در جامعه یادگیری فعالیت کنند و این مزایایی را برای همه افراد درگیر ایجاد می‌کند.

برای مشارکت بهتر از ترکیبی از ابزارهای یادگیری استفاده کنید

خوشبختانه امروزه دیگر فن آوری ابزارهای زیادی برای ایجاد محیط‌های یادگیری مجازی و تدریس آنلاین در اختیار ما قرار داده است که به ما امکان دستیابی به همان تعامل و همکاری که در کلاس حضوری می‌توان داشت را در کلاس آنلاین نیز می دهند، حتی بهتر از آن.

فعالیت‌های متنوعی که اکنون به صورت آنلاین امکان پذیر است، ایجاد انواع مختلفی از محیط‌های یادگیری موثر را ممکن می‌سازد.

بهترین معلم‌های آموزش آنلاین هم از فعالیت‌های هم زمان و هم غیر هم زمان استفاده می‌کنند و ترکیبی از سبک‌های سنتی یادگیری آنلاین را با ابزارهای صوتی و تصویری جدید تر و با قابلیت اشتراک‌گذاری بیشتر ایجاد می‌کنند. کار با ترکیب فعالیت‌های مختلف باعث جذاب‌تر و جالب‌تر شدن مطالب می‌شود و باعث افزایش تعامل دانش‌پذیر ها باهم و با معلم‌ها می شود.

در طول تدریس آنلاین، به صورت مداوم به دانش‌پذیرهای خود بازخورد ارائه دهید

ارائه بازخورد یکی از مولفه‌های اساسی برای کلیه محیط های یادگیری از جمله یادگیری آنلاین است.

به عنوان یک معلم آنلاین، بازخورد شما به ایجاد یک تجربه یادگیری الکترونیکی که برای یادگیرنده آموزنده، جذاب و انگیزشی باشد، کمک می کند. بازخورد شما باید در طول فرایند آموزش الکترونیکی مداوم باشد، و در اسرع وقت ارائه شود تا دانش‌آموزان بتوانند به روشنی تشخیص دهند که کدام رفتارها یا مهارت‌هایشان باید بهبود یابد.

شما می توانید با طراحی تمرین‌های مشارکتی، بازخوردهای گروهی نیز ارائه دهید. این به بهبود تعامل در بین افراد یک کلاس آنلاین نیز کمک می کند.

محتوای آموزش الکترونیکی موبایلی ایجاد کنید

معلم‌های آنلاین باید متوجه اهمیت یادگیری موبایلی باشند، زیرا اکثر دانش آموزان و کارکنان اکنون عادت دارند که از تلفن همراه خود برای امر یادگیری استفاده کنند.

یادگیری موبایلی مزایای کلیدی دارد چه برای آموزش دانش پذیرها -دانش آموزان و دانشجویان- و چه برای آموزش کارکنان. تدریس آنلاین به آن‌ها امکان دسترسی به مطالب درسی به روز و مطالب مربوطه را در هر کجا و در هر زمان می دهد. برنامه های یادگیری موبایلی اکثرا به بخش‌های بسیار کوچک که به سرعت و به راحتی قابلیت خواندن هستند تقسیم می شوند. یادگیری موبایلی به عملکرد و بهره‌وری نیز کمک می کند.

از ریسپانسیو بودن محتوای الکترونیکی خود اطمینان حاصل کنید. به این ترتیب که مطمئن شوید دوره های تدریس آنلاین شما و آزمون آنلاین مربوط به آن نمایش کاربر پسندی در تلفن های همراه هوشمند، لپ‌تاپ‌ها و آی‌پدها داشته باشند. با این کار به دانش پذیرهای خود این اطمینان را می‌دهید که با نیازها و امکانات فعلی آن‌ها و نیازهای نیروی کار مدرن آشنا هستید و به آن اهمیت می‌دهید.

با به کارگیری این استراتژی‌ها می‌توانید نسبت به کیفیت آموزش انلاین، آزمون انلاین و مطالب الکترونیکی خود و نتایج آن‌ها اطمینان بیشتری داشته باشید. همچنین خواهید دانست که در حال ایجاد یک فضای یادگیری مثبت‌تر و مشترک‌تر برای دانش‌آموزان خود هستید.